Atomic Swap Nedir? (Doğrudan Takas)

Atomic Swap Nedir? (Doğrudan Takas) Hali hazırda yatırımcılar ellerindeki kripto paraları takas edebilmek için merkezi borsaları kullanıyorlar. Bu durum gerek güvenlik açısından gerekse de ödenen işlem ücretleri açısından maliyet yükü oluşturuyor.

Güvenlik riski var çünkü kullandığınız borsa hack’lenebilir, kapatılabilir vb. Problemler yaşanabilir. Maliyet yükü oluşturuyor çünkü borsaya paranızı gönderirken fee ücreti ödersiniz; borsada al sat yaparken de fee ücreti ödersiniz.

ise kişiden kişiye doğrudan, aracı kurum kullanmadan, farlık kripto paraları takas etme şansı tanır. Yani A kişisi elindeki yi ye çevirmek zorunda kalmadan Doğrudan B kişisinin elindeki ile iki tarafın kabul ettiği oranda değiştirebilir.

Bu işlemi yaparken A kişisinin satmak istediği 5 bir blokchain bloğunun içerisine şifrelenerek salınır. Aynı salınma B kişisinin örneğin 8 su için de gerçekleşir. Her kişinin kendi özel anahtarı olur bloğunu açabilmek için.

Taraflar birbirlerine özel anahtar şifrelerini gönderir. A kişisi karşı taraftan gelen anahtarla 8 NEO sunu açar, B kişisi de 5 LTC sini açar ve her 2’si cüzdanına çekerse işlem gerçekleşir. Bunun dışındaki her türlü senaryoda işlem gerçekleşmez kripto paralar eski sahiplerine döner.

atomic swap nedir (doğrudan takas)
atomic swap nedir (doğrudan takas)

Atomic Swap Nedir, Türkçe Karşılığı Var mıdır?

Anlaşılacağı üzere 1. Dayanak noktası güven olduğundan, farklı kripto paralar arasında aracısız değişim yapılabildiğinden Türkçemize en yakışan çevirisi “GÜVENLİ DOĞRUDAN TAKAS” Veya “GÜVENLİ TAKAS” Olacaktır diye düşünüyorum.

ı şimdiye kadar çok az üst düzey yazılımcı test amaçlı kullandı. Dolayısıyla yapılabilirliğini test etti. (bknz. DCR》LTC) Bu sistemin kullanılabilmesi için gerekmektedir. Çünkü iki farklı blokchain arasındaki bağ için böyle bir bağlantı gerekmekte.

Lightning Network’ün ne kadar önemli bir gelişme olduğunu buradan da yola çıkarak anlayabiliriz. BTC de tamamen kullanılabildiği haberinin de fiyatlara getireceği bahar havasını da aklınızdan çıkarmayın.

Son olarak şöyle bir al-sat büyüklük şemasından bahsedebiliriz.

Blokchain Borsa>Exchange siteleri

Atomic Swap>Blockchain Borsa

Coingump

Twitter I Facebook I YouTube I Google+ I Pinterest I Tumblr I Vimeo I instagram I Flickr I Medium I Steemit I Reddit I BitcoinTalk I

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close